För att engagera i valrörelsen behöver Folkpartiet utgå ifrån liberala visioner snarare än alliansens propositioner skriver jag och Karin Karlsbro i tidningen NU idag. I artikeln efterfrågar vi bl.a en skarpare miljöprofil och att Folkpartiet lyfter äldrefrågorna i valrörelsen. Här kommer artikeln i dess helhelt:
Efter att ha lyssnat på Jan Björklund och de andra liberala statsråden under Stockholmskonferensen i söndags, står det klart vilka frågor Folkpartiet kommer att driva i valrörelsen. Att det blir fokus på skola, integration och jämställdhet är utmärkt och helt naturligt med tanke på vilka ansvarsområden Folkpartiet har i regeringen. Skola, integration och jämställdhet är avgörande framtidsfrågor som berör väljarna.
Men vi reflekterar samtidigt över hur vår retorik lätt fastnar i vad som redan har åstadkommits. För att Folkpartiet ska engagera väljarna måste vi kommunicera på ett sätt som utgår ifrån liberala visioner snarare än alliansens propositioner.
Vi vet att det är svårt att nå ut med budskap. Vi inser begränsningen i hur många frågor som kan drivas på en och samma gång. Utmaningen handlar därför i hög grad om att formulera en berättelse och låta olika politikområden växa ihop till en vision som blir starkare och kraftfullare än att rada upp tre frågor separat.
Låt oss ta några exempel: Äldrefrågor och jämställdhet. Kvinnor är i majoritet i den äldre befolkningen och det är främst kvinnor som arbetar inom äldreomsorgen. Av dem som vårdar anhöriga är de flesta kvinnor. En forskningsrapport från 2012 visar att ca 100 000 personer, en stor majoritet kvinnor, har gått ner i arbetstid eller helt slutat arbeta för att vårda en anhörig. Detta rimmar illa med arbetslinjen. Vi pratar ofta om en god barnomsorg som en förutsättning för framförallt kvinnors deltagande på arbetsmarknaden på lika villkor. Men samma sak gäller äldreomsorgen. För att få ekvationen att gå ihop är förstås invandring en framgångsfaktor för Sverige som välfärdsnation. Och en integration som leder till att människor får jobb är avgörande när vården och omsorgen efterlyser personal.
Miljöfrågorna lyste helt med sin frånvaro underJan Björklunds annars inspirerande tal i söndags. På en direkt fråga om miljöpolitiken nämndes dessvärre bara kärnkraften. Jan Björklund ansvarar själv för det område inom regeringen som rymmer nyckeln till lösningarna på klimat- och miljöproblemen. Genom ny kunskap, forskning och framsteg lägger vi grunden för hållbara transportsystem och energiproduktion. Det fick Obama se när han besökte Stockholm och KTH.
Låt oss inte hamna i samma defensiva hållning som under förra valrörelsen där vi ständigt blev anklagade för att ha kärnkraften som enda miljöfråga. Ny kunskap på miljöområdet är även viktig för Sveriges konkurrenskraft. Låt miljön och äldrefrågorna få plats i den liberala berättelsen och visionen om Sverige. Det kommer att gynna Folkpartiet i valrörelsen.
Cecilia Elving, Ordförande Liberala Kvinnor Stockholm
Karin Karlsbro, Ordförande Gröna Liberaler